Osobní blog novináře "na vejminku" a sběratele smírčích křížů

Co se dá vidět v Horních Lubech

Loading

Po mizerném jaru, kdy aspoň u nás v Lokti prakticky nešlo vytáhnout paty z domu, protože lilo skoro bez přestání s jedinou výjimkou, a to byl týden, kdy tu panovala úmorná vedra kolem pětatřiceti ve stínu, se ani začátek léta moc nevyvedl. Plánovat nějaké delší výlety na kole jsme se zatím neodvážili, a tak jsme s Maruškou vyrazili autem podívat se na zajímavý křížový kámen do Lubů.

Křížový kámen v Horních Lubech

Křížový kámen v Horních Lubech

Robustní kamenná deska o výšce 120, šířce 110 a síle 25 cm s renesančním reliéfem ukřižovaného Krista je usazena na soukromém pozemku vpravo od cesty odbočující na začátku osady Horní Luby ze silnice do  Markneukirchen doleva směrem ke golfovému hřišti. Pozemek není oplocený, jako ostatně většina pozemků v téhle části osady. Celé to tady připomíná jakýsi přírodní park s pečlivě stříhaným trávníkem a dobře udržovanými dřevinami, hranice pozemků, na kterých stojí k rekreaci využívané chaloupky, jsou vyznačené v krajním případě nějakými keři či kytkani a často ani těmi ne. Majitel pozemku je evidentně srozuměný s tím, že si ten kámen tu a tam někdo chce prohlédnout zblízka a šlape mu tedy po trávníku. Byl to ostatně i náš případ, kámen jsme si zblízka fotili v době, kdy nikdo na chalupě nebyl, a když jsme se o pár desítek minut později s majitelem náhodně setkali a přiznali se k nezákonnému vniknutí na pozemek, opáčil, že s něčím takovým se počítá…
Celou přední stranu kamene zabírá nízký reliéf ukřižovaného Krista se dvěma postavami pod křížem, na horním okraji je nápis, který se mi nepodařilo vyluštit, možná letopočet, možná nějaká zkratka. Spodní část kamene je velice špatně „čitelná“, jednak je reliéf dost zvětralý, ale hlavně je zapatlaný nějakou bílou hmotou, kterou byl kdysi kámen poslepován. Zasloužil by si určitě odbornější zásah. Umístění kamene na pozemku není v žádném případě původní, ještě před nějakými zhruba čtyřiceti lety stál kdesi u Kaceřova, kde ho také nakreslil Karel Šrámek. Na místě jsme vyslechli legendu o tom, jak bývalý majitel pozemku, dědeček toho současného, kámen nalezl kdesi v potoce, kde měl sloužit jako lávka, pravda je ale určitě někde jinde a podrobnosti už sotva kdo zjistí…

Biologická záhada "Hornolubský lev"

Biologická záhada "Hornolubský lev"

Pár metrů od kamene s Kristem stojí další zajímavý kamenný objekt, pocházející z bývalého zámku v Horních Lubech. Zpodobňuje zvíře, které zdálky vypadá jako stojící lev, zblízka pak jako dosud neobjevený druh opice. V předních tlapách drží ten netvor štít s erbem skládajícím se z několika dalších erbů mně neznámých rodů, které snad v minulosti drželi zdejší panství. Učinil jsem na příslušných místech (čti u památkářů) dotaz, jakmile bude zodpovězen, doplním to i tady…

Erb rodu, který už nejspíš vymřel

Erb rodu, který už nejspíš vymřel

Zámek v Horních Lubech je jednou z mnoha obětí čtyřicetiletého panování komunistů v Čechách. Po vyhnání německy mluvícího obyvatelstva z pohraničí po roce 1945 si noví pánové ve vylidněném kraji s rozsáhlým objektem nevěděli rady a objekt postavený ve druhé půlce 17. století využívali dost brutálně. Nejprve zámek vydrancovali a všechno zařízení odvezli kamsi do vnitrozemí, kde se poztrácelo. Začátkem padesátých let zde byl v zámku zřízený „Ústav pro narušenou mládež“, což byla kategorie, do které se v těch neblahých letech asi vešel kdokoli. Dalšími obyvateli byli vojáci pohraniční stráže, ale když po stavbě berlínské zdi padly důvody, proč střežit hranici s NDR, vojsko zámek, který byl pořád ještě ve slušném stavu, opustilo. A začal tanec – další majitel, skalenský Státní statek v zámku skladoval obilí a brambory, byl tady ustájený dobytek a dokonce prasata, a objekt velmi rychle chátral. Poté, co se propadly stropy, zámek pak ještě ke všemu vyhořel a v roce 1988 byl stržen. Chtěli jsme se podívat, co z něho zbylo, ale museli jsme si chuť nechat zajít. Objekt i s celým okolím je zarostlý bolševníkovým pralesem, skrz který se možná dá projít v zimě, ale ve vegetačním období určitě ne.

Další fotky z výletu:

Sdílejte tuto stránku:
Ohodnoťte článek:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Předchozí

„Kříž u Bezvěrova“ je v Nežichově

Následující

Zoigl je Zoigl aneb putování za šesticípou hvězdou

1 Comment

  1. Vladimír Červenka

    Neurčený erb patří říšskému hraběcímu rodu von Selb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Jiří Linhart 2011 - 2024  |  Materiály umístěné na tomto serveru mohou být publikovány pouze se souhlasem autora.

Mapa webu

Developed by Daniel Danielčák