Osobní blog novináře "na vejminku" a sběratele smírčích křížů

„Záhadné“ patníky loketské

Loading

Z lokality „Nad hájovnou“, kde bydlíme, to máme do Lokte po silnici asi kilometr. Za ty skoro už tři roky, co po téhle silnici jezdím od jara do podzimu poměrně často na kole a občas i chodím pěšky, jsem si myslel, že tady mě nic nemůže překvapit. A přece – zhruba v polovině června jsem ke svému neskonalému údivu málem zakopl o patník, o kterém bych přísahal, že tady ještě den před tím nebyl.

Betonový patník u silnice z Lokte do Sokolova

Betonový patník u silnice z Lokte do Sokolova

Patník se nachází v intravilánu města Loket při levé straně silnice na Sokolov v táhlé levotočivé zatáčce asi 300 kroků od benzínové pumpy. Je to nahoře zaoblený hranol z dusaného betonu o rozměrech 20 x 20 cm a výšce 50 cm. Na čele v horní části je vytlačený negativní reliéf nápisu ČSR. Patník stojí necelý metr od silnice u paty skalního masivu a není zapuštěný do země – dá se s ním velmi lehce viklat. Proč stojí právě na tomto místě a kdo ho sem dal se mi zatím nepodařilo zjistit. Jisté je jedno – až do června letošního roku tu buď nebyl, nebo byl zasypaný spadem ze skalního masivu, případně zarostlý nějakým roštím a odkrytý až při údržbě silnice a úpravě skalního masivu nad ní.

Snažil jsem se dozvědět o svém „objevu“ něco víc a oslovil jsem proto loketského historika  Vladimíra Vlasáka, který mi napsal: „Podle mého názoru se jedná o nějaký druh patníku (jelikož jde o betonový předmět, nelze říct kamene) k označení hranic území Československé republiky. Byl patrně odkryt při zemních pracích probíhajících v současnosti podél pravobřežní silnice kolem Lokte a asanaci nad ní stojících skal. Svědčí o tom i mírné poškození technikou, jež ho pravděpodobně odkryla. Jak se však objevil zde v Lokti, je pro mě zatím, neboť neznám o tom jakýkoliv doklad, nevysvětlitelné. Úvah o jeho původu může být proto více, ale nic víc.“

Hraniční kámen panství Nostitzů

Hraniční kámen panství Nostitzů u cesty z Lokte do Starého Sedla

Patník u silnice z Lokte na Staré Sedlo nebyl jediný, který jsem v letos červnu u nás v Lokti našel. Na druhý jsme narazili na staré a dnes jen velmi zřídka používané cestě z Lokte do Starého Sedla. Ano, na té, při které stojí v lese pár desítek metrů od našeho domu tři krásné smírčí kříže. Cesta od nich vede ještě pár metrů lesem a dál přes pastviny ke Starému Sedlu. Zhruba v místě, kde začíná klesat ke vsi, stojí na okraji řídkého lesíka pěkný kamenný patník s dnes už sotva znatelným vrypem připomínajícím kotvu.

Myslel jsem si, že mě šálí zrak, protože kde by se tady vzala kotva, a tak jsem o pomoc požádal opět pana doktora Vlasáka. A vida – ona to skutečně byla kotva: „Žulový kámen se symbolem vyryté kotvy (hlavního erbovního znamení ve znaku rodu Nostitzů) je evidentně hraničním patníkem nostitzského panství Sokolov, které v místě objevu patrně sousedilo s panstvím města Lokte.“

Jestliže „záhada“ patníku s kotvou byla vyřešena jednou větou, „tajemství“ betonového patníku se stylizovaným nápisem ČSR na svoje rozluštění stále čeká. Pokud je mezi čtenáři tohoto mého blogu někdo, kdo ví, co je ten patník zač, ať se mi, prosím pěkně, ozve.

Sdílejte tuto stránku:
Ohodnoťte článek:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Loading...

Předchozí

Kamenní svědkové počátků železnice
v Ašském výběžku

Následující

Pánská jízda v Rozporenském lese

3 Comments

  1. Zdeněk Vogeltanz

    Další takový patník s velmi dobře čitelnou kotvou je pod Těšovickým vodopádem.

  2. Aleš

    Ať jsem hledal, jak jsem hledal, loketský ČSR patník jsem nedohledal :(. Asi další „oběť“ nějakého sběratele…

  3. Aleš

    PS: a ty tři krásné smírčí kříže fakt nemají chybu. Jen mě zarazilo, že kdosi, zaštítěný Loktem, na patník (nebo co to je), který nějak „nepatřičně“ ke skupince patří, pověsil bedýnku s nějakou hrou (takže skupinka byla rázem nevyfotitelná). Nedalo mi to, a bedýnku jsem přemístil na nejbližší strom – snad mi Pánbůh odpustí…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Jiří Linhart 2011 - 2024  |  Materiály umístěné na tomto serveru mohou být publikovány pouze se souhlasem autora.

Mapa webu

Developed by Daniel Danielčák